Missa Pro Pace | 15.08.2020 | Żarnowiec

Serdecznie zapraszamy na „Missa pro pace” – koncert dialogowy

termin | 15 sierpnia 2020, godz. 20.30

miejsce | Kościół pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu

wystąpią | CHÓR LUTNIA z Luzina, Tomasz Fopke – baryton, Hasmik Sahakyan – Sopran, Jakub Klemensiewicz – saksofon, Dominik Kisiel – organy!

Wydarzenie jest dialogiem muzyki dawnej i współczesnej: XV- wiecznych graduałów cysterskich wykonanych śpiewem chóralnym z muzyką organową i improwizacją muzyczną współczesnych trendów jazzowych. Po raz pierwszy wyjątkowo zabrzmi sopran w częściach zmiennych dedykowanych na święto 15 sierpnia.
Tytuł „Missa pro pace” (tł. msza o pokój) nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. Materiał źródłowy jest inspiracją i podstawą działania artystycznego. Twórcy, artyści i wykonawcy podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości (XV w.) z przyszłością (XXII w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą.
Na wykonanie utworu „Missa pro pace” składają się elementy mszy pozostające ze sobą w dialogu wokalno – instrumentalnym: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus i Agnus Dei. Eksperyment poszerza działanie o interakcję z publicznością i prezentację części „Gloria” w języku kaszubskim wykonaną wspólnie z uczestnikami koncertu.

koncepcja: Aleksandra Pitra-Kox
transkrypcja: Adam Diesner
współpraca: Bodo Kox

Zapraszamy do udziału!
Szczegóły: www.fundacjasedlaka.pl

Podczas wydarzenia stosuj zalecenia i zasady bezpieczeństwa ! Bądź na bieżąco ze zdrowiem: www.gov.pl/koronawirus ! Zachowaj dystans!

Hasmik Sahakyan – sopran, foto: https://www.facebook.com/sahasmik/

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca