„Oddajemy Państwu pomnik Błogosławionej Siostry Alicji Kotowskiej Zmartwychwstanki z Uczennicą oraz tablicę upamiętniającą Mieszkańców Gminy Krokowa – Ofiary Piaśnicy i II wojny światowej.
Maria Jadwiga Kotowska urodzona 20 listopada 1899 roku w Warszawie, zamordowana 11 listopada 1939 roku w Lasach Piaśnickich. Od dziecka miała naturę bycia darem dla innych, w szkole, w rodzinie, pragnęła spełniać się jako lekarz, pomagać innym. Jej doświadczenia sanitariuszki podczas I wojny światowej, spowodowały, że zrozumiała ludzką, własną bezradność wobec wojny i śmierci. Nastąpiła rewizja życia duchowego. Alicja wstąpiła do klasztoru, ukończyła studia jako mgr. biologii i została dyrektorką szkoły Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie. Aresztowana 24 października 1939 roku “za to że była Polką”. Była widziana jak z więzienia wejherowskiego 11 listopada jechała na śmierć, dodając otuchy grupce cygańskich lub żydowskich dzieci. W tym dniu zostało również zamordowanych kolejnych 314 osób.
Jeszcze przed wojną podczas wizyty na cmentarzu siostra Alicja powiedziała do drugiej siostry: Czy to nie wszystko jedno, gdzie ciało będzie leżało? Chciałabym, aby nikt o mnie nie wiedział! Przecież chodzi o to, żeby móc połączyć się z Bogiem! A to jest wszędzie możliwe i we wszystkich okolicznościach! W Nim żyć, zatopić się jak kropla w oceanie Jego miłosierdzia – to wielkie moje pragnienie.
Dlatego też Jej portret duchowy jest dla nas ważniejszy niż ten ziemski, materialny.
Liczymy, że Pomnik Ofiar stanie się ważnym miejscem, które będzie stanowiło podstawę dalszych działań popularyzujących wśród społeczeństwa wiedzę o Piaśnicy, lokalnej i polskiej historii oraz możliwość kontemplacji tej historii w zderzeniu z rzeczywistością, zachowując charakter pamięci żywej Martyrium Piaśnickiego.
Serdecznie dziękujemy Parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Księdzu Proboszczowi Sebastianowi Habowskiemu, Gminie Krokowa Panu Wójtowi Adamowi Śliwickiemu, Stowarzyszeniu Rodzina Piaśnicka, Zgromadzeniu Sióstr Zmartwychwstanek z Wejherowa, a przede wszystkim Księdzu Infułatowi Danielowi Nowakowi – Kustoszowi Sanktuarium Piaśnickiego za współpracę oraz zaufanie.
Pomysł ukazania Bł. Alicji z uczennicą w tej formie pochodzi od pani Dagmary Olejarz – Fundator Fundacji Sedlaka.
Za koncepcję artystyczną i realizację odpowiedzialny jest pan Tomasz Sobisz – rzeźbiarz.”
Aleksandra Pitra-Kox, Prezes Fundacji Sedlaka
11.11.2023 r., Krokowa, uroczyste odsłonięcie pomnika
O PROJEKCIE RZEŹBY „ALICJI PIAŚNICKIEJ”
Projekt zakłada stworzenie przestrzeni upamiętniającej dziedzictwo kultury polskiej, tożsamość narodową i patriotyzm przez realizację i posadowienie pomnika bł. Alicji Kotowskiej z uczennicą, nawiązującego do rzeźby występującej na ołtarzu w Lesie Piaśnickim. Rzeźba zostanie wykonana z brązu i udostępniona w przestrzeni publicznej przy Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krokowej z inicjatywy Fundacji Sedlaka, zgodnie z ideami projektu „Piaśnica – kultura miejsca”, w koncepcji Dagmary Olejarz. Figura zostanie zaprojektowana i wykonana przez rzeźbiarza prof. Tomasza Sobisza. Rzeźba przyczyni się do popularyzacji sylwetki bł. Alicji Kotowskiej, stanie się przestrzenią do kontemplacji sztuki. Projekt pomnika zakłada ukazanie siostry Alicji z uczennicą, ukazując aspekt edukacyjny życia męczennicy i rolę nauczycielki jaką odegrała na pomorzu. Całe swoje życie poświęciła nauce i edukacji. Ma to za zadanie wskazywać odbiorcom na wartość edukacji i nauki w życiu każdej jednostki. Początkowym dylematem prac koncepcyjnych było pytanie o wizerunek siostry Alicji. Uznaliśmy za właściwy będzie wizerunek z okresu pracy na pomorzu i z czasu kiedy oddała życie w Lasach Piaśnickich.
AUTOR DZIEŁA
Prof. Tomasz Sobisz – urodzony w 1973 w Lęborku. Studiował na ASP w Gdańsku, dyplom otrzymał w 1998 roku. Stypendysta i laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień stopnia ministerialnego i lokalnego, m. in.: Medal PRO PATRIA, Medal Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS, MEDAL SENATU RP. Jego realizacje rzeźbiarskie i pomnikowe znajdują się m.in.: w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w Basilica Santi XII Apostoli w Rzymie, w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, w Klasztorze Franciszkanów w Wilnie, na UAM w Poznaniu, w Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie, na Jasnej Górze, w Bazie F-16 w Poznaniu-Krzesinach, w Wiedniu – w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu, w Watykanie, w Senacie RP w Warszawie, w Katedrze św. Bawona w Gandawie, w Instytucie Polskiego Dziedzictwa Narodowego na Litwie i w wielu innych miejscach w kraju i zagranicą. Obecnie pracuje w Katedrze Rzeźby i prowadzi pracownię Podstaw Rzeźby. W latach 2016-2020 był prodziekanem Wydziału Rzeźby i Intermediów.
Źródło: Opracowanie własne Pana Profesora
O BŁOGOSŁAWIONEJ ALICJI KOTOWSKIEJ
Alicja Kotowska – siostra zakonna Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek, dyrektorka gimnzajum wejherowskiego oraz żeńskiego liceum. Zdobyła solidne wykształcenie na Uniwersytecie Warszawskim, została odznaczona za pracę samarytańską w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku Orderem Polonia Restituta. Przyczyniła się do rozwoju szkoły w Wejherowie, a także wysokiego poziomu nauczania w placówce. Jej posługa przypadła na czas II wojny światowej i licznych aresztowań w tym również osób duchownych. Więzienie było etapem selekcji więźniów przed zagładą. Zmarła śmiercią męczeńską w dniu 11 listopada 1939 roku. Według źródeł tego dnia została wywieziona z Wejherowa do Piaśnicy wraz z grupą żydowskich dzieci, którymi podczas jazdy samochodem opiekowała się. Do końca swojego życia była posłuszna woli Bożej Beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku wraz z 107 Męczennikami II wojny światowej.
Na podstawie „Piaśnica. Jak kropla wody w Oceanie”


Uroczyste odsłonięcie rzeźby bł. Alicji Kotowskiej (link do artykułu)
Dofinansowanie |
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

