Donald Trump – Fundacja Sedlaka – Stowarzyszenie „Rodzina Piaśnicka”

6 listopada 2024 roku

SŁUCHAJ:https://share.transistor.fm/s/d4697f11#t=19m55s

TEKSTOWA TREŚĆ WYWIADU:

Konrad Marzęcki, RADIO WNET: Cała naprzód, kolejny gość Pani Aleksandra Pitra-Kox. Witam, dobrze powiedziałem wszystko?

Aleksandra Pitra-Kox, FUNDACJA SEDLAKA: Bardzo dobrze, dzień dobry.

KM: Prezes Fundacji Sedlaka, można powiedzieć, już gościliśmy tutaj Panią na antenie i było zawsze bardzo pięknie i wspaniale. Muszę zapytać o te wybory amerykańskie wszystkich, bo to jest obowiązek służbowy zapytać: jak Pani przyjęła, Pani się obudziła, otworzyła jakieś pewnie portale informacyjne albo włączyła Radio Wnet i Pani się dowiedziała, że Trump po prostu w cuglach wygrał wybory. I co?

AP-X: Mogę powiedzieć, tylko tyle, że bardzo chętnie spotkam się z prezydentem Trumpem, żeby porozmawiać o rozwoju polskiej nauki, współpracy międzynarodowej między naszymi krajami, dążeniu do poprawy jakości życia społeczności polskiej i amerykańskiej, a także i na całym świecie.

KM: To jest bardzo dobra wiadomość, mam nadzieję, że słyszy nas pan Donald albo przynajmniej jego sztab i będą się kontaktowali z Fundacją Sedlaka…

AP-X: …Zapraszamy.

KM: Bardzo serdecznie zapraszamy, bo ja nie ukrywam, że mam takie poczucie, że to jest krok w dobrą stronę, to znaczy światełko w tunelu, tutaj nic nie jest przesądzone, ale tak. No ale porozmawiajmy o tym, o czym mieliśmy porozmawiać, to znaczy porozmawiajmy o Fundacji i o Stowarzyszeniu “Rodzina Piaśnicka”, bo się dzieją rzeczy, cały czas się dzieją w Stowarzyszeniu i w Fundacji i nagrody się pojawiły, i była duma, tak? czy Instytut Pamięci Narodowej, tak?

AP-X: Tak ostatnio spotkaliśmy się tutaj w Warszawie w Zamku z tej okazji. Mam ten zaszczyt być od kilku lat w Zarządzie Stowarzyszenia “Rodzina Piaśnicka”, jednak te wszystkie nagrody, które w ostatnich latach Stowarzyszenie otrzymało, no to przede wszystkim za swoją ponad już 25-letnią działalność i pracę związaną z upowszechnianiem historii, pamięci o Piaśnicy, o wydarzeniach, które związane są ze zbrodnią piaśnicką, ale też działań, które mają na celu dbanie o groby. Nie wszyscy wiedzą, że w Piaśnicy mamy masowe groby, około 12-14 tysięcy osób, których nazwiska wszystkie nie są zidentyfikowane i Stowarzyszenie podjęło się również tych prac renowacyjnych, więc to co możemy oglądać dzisiaj tam na Pomorzu, przy Piaśnicy to właśnie jest wieloletnia praca tych wszystkich osób związanych z “Rodziną Piaśnicką”, no i przede wszystkim księdza infułata Daniela Nowaka.

KM: No właśnie i teraz i cały czas jest mnóstwo projektów w trakcie, radzicie sobie mimo pewnych niesprzyjających wiatrów generalnie rzecz biorąc, teraz zaczną te wiatry się odwracać w ogóle, tak tu piję do tych wyborów…

AP-X: My jesteśmy zlokalizowani na Pomorzu, więc tam jest zawsze wiatr od morza i też lubimy patrzeć na różne sytuacje pod różnym kątem, z różnych perspektyw. Nic nie jest takie, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka, więc uznajemy, że każde wiatry są dobre na ten moment i wręcz jesteśmy bardzo zadowoleni z tej naszej bieżącej działalności. Nie lubię tego słowa, ale powiem, że teraz mamy pod koniec roku taką troszeczkę klęskę urodzaju, bo otrzymaliśmy również dużo projektów, dużo dofinansowań więc musimy w krótkim czasie zrealizować bardzo dużo wymagających i trudnych zadań, ale no tylko cieszymy się na to, że możemy się tego podjąć, bo wszystko to jest zaplanowane w takim naszym strategicznym wieloletnim planie. A te miesiące jesienne: wrzesień, październik, listopad sprzyjają też rozmowom o Piaśnicy, bo to są te miesiące, kiedy tam najwięcej osób zostało zamordowanych. Zaraz mamy 11 listopada też w tym dniu ponad 300 osób zostało wywiezionych tam do lasu, razem z Błogosławioną siostrą Alicją Kotowską, której pamięć też wspominamy, realizując różne wydarzenia, jak na przykład II Ogólnopolski Konkurs Poezji Uczniowskiej, który 26 listopada będzie miał swoją galę rozdania nagród, który kończy się pięknym wydawnictwem – tomikiem poezji. Mówię o tym, ponieważ mamy teraz rocznice związane właśnie z Błogosławioną siostrą Alicją i tym bardziej chcemy ją wspominać.

KM: Jak najbardziej, ja jeszcze słyszałem o rękopisie cysterskim, bardzo dawnym, że wpadł w Państwa ręce i że żeście postanowili coś z tym zrobić, to bardzo zawsze jest ciekawy, taki rękopis cysterski z XV wieku. 

AP-X: Bardzo ciekawy, ten, o którym zaczniemy mówić, to jest rękopis, który obecnie znajduje się w skarbcu Opactwa Sióstr Benedyktynek w Żarnowcu. My na kanwie tego XV-wiecznego rękopisu stworzyliśmy koncert “Missa Pro Pace”, co znaczy Msza o pokój. Od 2018 roku realizujemy te koncerty tam na Pomorzu, a także w innych miejscach w kraju, które nawiązują z jednej strony do tego oryginału, ale z drugiej strony poszerzają różne muzyczne wątki: mamy tam improwizację muzyczną, co jest takim działaniem typowym dla naszej Fundacji, to jest właśnie otwieranie się na nowe działania, na nowe patrzenie na świat i tutaj improwizacja muzyczna daje nam taką możliwość, żebyśmy poszli w tych swoich rozważaniach nie tylko muzycznych, ale też duchowych w różnym kierunku, dlatego, że artyści, muzycy, którzy dla nas grają właśnie, w taką podróż nas zabierają. 

KM: A czy będzie wydawnictwo, czy będzie płyta jakaś? 

AP-X: Jest już kilka wydawnictw, bo udało też się nam otrzymywać rokrocznie różne dofinansowania, w zeszłym roku również została wydana płyta z koncertu, w 2019 roku również, planujemy też takie wydawnictwo, które będzie zawierało wszystkie dotąd zrealizowane koncerty, także oczywiście można tego posłuchać i w Internecie i na płytach, także zachęcamy do śledzenia tych naszych wątków.

KM: To, co trzeba wpisać w takiej wyszukiwarce, żeby je odnaleźć?

AP-X: www.fundacjasedlaka.pl to jest ta nasza strona internetowa, na której znajduje się niestety nie wszystko, ale podstawowe informacje i kontakt.

KM: Podstawowe informacje, zawsze można zasięgnąć informacji, właśnie zadzwonić albo napisać maila i wtedy się można, że tak powiem dowiedzieć…

AP-X: …można też napisać list.

KM:  List łapką napisać.

AP-X: Tak.

KM: A ja jeszcze teraz wątek taki osobisty, bo Pani mi się przyznała w kuluarach, że Pani wybiera się do Wietnamu. Czy to ma związek z Fundacją Sedlaka i to będzie właśnie działanie w tym kierunku?

AP-X: Liczę, że ma związek, liczę, że ma związek z wieloma aspektami, działaniami w moim życiu. Za wcześnie, by mówić o tym, co tam może się wydarzyć. 

KM: Ale nie jedzie Pani służbowo?

AP-X: Nie, jadę prywatnie. Jeżeli chodzi o to, co jest napisane na wizie, którą otrzymałam, to jest to wyjazd turystyczny, ale już rozpoczęłam pierwsze tam kontakty z Instytucjami na miejscu, staram się uruchomić Ambasady i mam nadzieję, że ten kraj wniesie też coś pozytywnego tutaj w tę naszą działalność, ale też liczymy na wszelką wymianę polsko-wietnamską, bo takie nowe kwestie, których my na co dzień nie znamy, nie rozumiemy tej kultury, tego świata, myślę, że mogą nam bardzo otworzyć horyzonty. 

KM: To my będziemy trzymali kciuki bardzo serdecznie. Liczymy na kartkę taką małą ze stempelkiem, bo Pani powiedziała, że Pani lubi łapką, jak ktoś pisze listy i ja też bardzo lubię łapką, jak ktoś pisze listy…

AP-X: …z przyjemnością będę takim korespondentem, z przyjemnością…

KM: …i proszę rozpropagować, bo w Internecie można słuchać Radia Wnet i może Wietnamczycy nie należą do krezusów, ale może też się znajdzie jakiś właśnie wyjątkowo bogaty Wietnamczyk, który wejdzie na stronę Patronite.pl/radiownet i wesprze nas i będzie to przeliczenie yuanów na złotówki i będzie rozpropagowane Radio Wnet w Wietnamie.

AP-X: Jestem przekonana, że znajdzie się bogaty Wietnamczyk. 

KM: No to trzymamy kciuki za Wietnamczyków i za wszystkich Państwa trzymamy kciuki, bardzo Państwu też dziękujemy, bo dzięki Państwu funkcjonujemy, dzięki Państwu pierwsi chyba tutaj w Polsce ogłosiliśmy te wyniki. Hania Tracz, która była przed chwilą na antenie tak grzebała w tym internecie, że przed wynikami FOXu już miała wyniki takie ukryte FOXu – telewizji amerykańskiej i pierwsza, że tak powiem, wyskoczyła z informacją, że jest już 277 głosów elektorskich na Donalda Trumpa i to było pierwsze. Ja byłem na stronie FOXa i wtedy było jeszcze 260 coś, jeszcze brakowało, jeszcze brakowało, a Hania Tracz to ja tutaj się kłaniam bardzo. Ale Pani też bardzo się kłaniam i bardzo Pani dziękuję za wizytę, ale też chciałem, żeby Pani wybrała, bo dzisiaj taką naszą ilustracją muzyczną są utwory, które były puszczane w czasach wieców Donalda Trumpa. Chyba on lubi tą muzykę i ona właśnie niosła tych wyborców Donalda Trumpa. To proszę wybrać, tutaj tu jest taka lista.

AP-X: Tak, z przyjemnością wybiorę. Jako, że nie mogę się zdecydować to chciałabym prosić, żeby pierwszym utworem, jako, że jest listopad był November Rain, a następnie by poleciała Sinnead O’Connor i Nothing Compares To You. 

KM: No to tak my spróbujemy zrobić, nie wiadomo czy się wszystko zmieści, ale lecimy zgodnie z Pani życzeniem, bardzo, bardzo dziękuję i do zobaczenia wkrótce.

AP-X: Do zobaczenia, dziękuję i do usłyszenia.

KM: Ale my umawiamy się na powrót z Wietnamu i opowieść.

Aleksandra Pitra-Kox: Albo nadawanie na bieżąco.

Konrad Mędrzecki Radio WNET: Albo na bieżąco, Whatsapp jest, w Wietnamie też tam istnieje coś takiego, więc nam nie jest daleko, jakby się wydawało, Małgosia Kleszcz była w Wietnamie, to co słuchajmy.