Missa Pro Pace

Serdecznie zapraszamy na „Missa pro pace” – koncert dialogowy
15.08.2021 – Żarnowiec – Kościół pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu
18.08.2021 – Warszawa – kościół Sióstr Wizytek pod wezwaniem Opieki
św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi

wystąpią | Tomasz Fopke – baryton, Hasmik Sahakyan – Sopran, Jakub Klemensiewicz – saksofon, Paweł Wiśniewski – akordeon, Patryk Dopke – organy, CHÓR LUTNIA z Luzina, Orkiestra dęta

Wydarzenie jest dialogiem muzyki dawnej i współczesnej: XV- wiecznych graduałów cysterskich wykonanych śpiewem chóralnym z muzyką organową i improwizacją muzyczną współczesnych trendów.
Tytuł „Missa pro pace” (tł. msza o pokój) nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. Materiał źródłowy jest inspiracją i podstawą działania artystycznego. Twórcy, artyści i wykonawcy podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości (XV w.) z przyszłością (XXII w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą.
Na wykonanie utworu „Missa pro pace” składają się elementy mszy pozostające ze sobą w dialogu wokalno – instrumentalnym: Introit, Kyrie, Gloria, Graduale, Alleluja, Credo, Offertorium, Sanctus, Agnus Dei i Communio. Eksperyment poszerza działanie o interakcję z publicznością i prezentację części „Gloria” w języku kaszubskim wykonaną wspólnie z uczestnikami koncertu.
Tegoroczny koncert wzbogacony został także o udział orkiestry dętej.

koncepcja: Aleksandra Pitra-Kox
transkrypcja: Adam Diesner
współpraca: Bodo Kox

Zapraszamy do udziału!
Szczegóły: www.fundacjasedlaka.pl

Podczas wydarzenia stosuj zalecenia i zasady bezpieczeństwa ! Bądź na bieżąco ze zdrowiem: www.gov.pl/koronawirus ! Zachowaj dystans!

Hasmik Sahakyan – sopran, foto: https://www.facebook.com/sahasmik/
Tomasz Fopke – baryton – fot. Maciej Tamkun

Jakub Klemensiewicz – saksofon – fot. Sisi Cecylia

c.d.n.