Missa Pro Pace | 29.07.2020 | Jastarnia

Serdecznie zapraszamy na „Missa pro pace” koncert dialogowy na chór, organy i saksofon

termin | 29 lipca 2020, godz. 19.00

miejsce | Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny w Jastarni

wystąpią |CHÓR LUTNIA Z LUZINA pod dyrekcją TOMASZA FOPKE – śpiew, JAKUB KLEMENSIEWICZ – saksofon, DOMINIK KISIEL – organy!

Zapis koncertu można zobaczyć na kanale YouTube Fundacji:

Wydarzenie jest dialogiem muzyki dawnej i współczesnej: XV- wiecznych graduałów cysterskich wykonanych śpiewem chóralnym z muzyką organową i improwizacją muzyczną współczesnych trendów jazzowych. Tytuł „Missa pro pace” (tł. msza o pokój) nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. Materiał źródłowy jest inspiracją i podstawą działania artystycznego. Twórcy, artyści i wykonawcy podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości (XV w.) z przyszłością (XXII w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą.
Na wykonanie utworu „Missa pro pace” składają się elementy mszy pozostające ze sobą w dialogu wokalno – instrumentalnym: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus i Agnus Dei. Eksperyment poszerza działanie o interakcję z publicznością i prezentację części „Gloria” w języku kaszubskim wykonaną wspólnie z uczestnikami koncertu.

współorganizator: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Jastarni
koncepcja: Aleksandra Pitra-Kox
transkrypcja: Adam Diesner
współpraca: Bodo Kox

Zapraszamy do udziału!

Podczas wydarzenia stosuj zalecenia i zasady bezpieczeństwa ! Bądź na bieżąco ze zdrowiem: www.gov.pl/koronawirus ! Zachowaj dystans!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca