Missa Pro Pace – Żarnowiec

O Missa Pro Pace

Wydarzenie jest dialogiem muzyki dawnej i współczesnej: XV-wiecznych graduałów cysterskich wykonanych śpiewem chóralnym z muzyką organową i improwizacją muzyczną współczesnych trendów.

Tytuł „Missa pro pace” (tł. msza o pokój) nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. Materiał źródłowy jest inspiracją i podstawą działania artystycznego. Twórcy, artyści i wykonawcy podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości (XV w.) z przyszłością (XXII w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą. Na wykonanie utworu „Missa pro pace” składają się elementy mszy pozostające ze sobą w dialogu wokalno – instrumentalnym: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Agnus dei. Eksperyment poszerza działanie o interakcję z publicznością i prezentację Hymnu do Matki Bożej Swarzewskiej wykonanego wspólnie z uczestnikami koncertu.

Organizator | Fundacja Sedlaka

Kontakt | biuro@fundacjasedlaka.pl, tel. 884 994 997

Miejsce| Parafia pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu, ul. Klasztorna 3, 84-110 Żarnowiec

Termin| 5 listopada 2022 r., godz. 19:30, wstęp wolny

Artyści| Zespół wokalny pod dyrekcją Michała Hajduczeni (Zuzanna Szary – sopran, Karol Bartosiński – kontratenor, Jakub Pruszek – tenor, Michał Hajduczenia – erhu, kontrabas, baryton) Jakub Klemensiewicz – saksofon, Dominik Kisiel – organy, Paweł Wiśniewski – akordeon, Alicja Olejarz – śpiew, Chór „Lutnia” z Luzina, Tomasz Fopke – dyrygent

Produkcja| Aleksandra Pitra-Kox;

Współpraca|
Dagmara Olejarz, Bodo Kox

Aranżacja i przekład tekstów| Adam Diesner

Organizator| Fundacja Sedlaka

Partnerzy| Parafia pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu, Krokowskie Centrum Kultury w Krokowej, Gmina Krokowa, Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział w Krokowej

Patroni medialni| TVP Kultura, Radio Kaszebe, Kaszuby Północne, Ziemia Pucka, Telewizja TTM, Gość Niedzielny, Bałtycka TV, Radio Gdańsk

Dołącz do wydarzenia na Facebooku i bądź na bieżąco!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.