“Jutrzenka” w reżyserii Pawła Pawlika

30 września (godz. 15:00, Bystrzyca Kłodzka), 1 października (godz. 18:00, Krzeczyn), 3 października (godz. 20:00, Wrocław) odbyły się wystawienia spektaklu  pt. “Jutrzenka” w reżyserii Pawła Pawlika.

JUTRZENKA to teatralna adaptacja sztuki Wojciecha Stamma pt. „ZMIERZCH” grana w konwencji teatru marionetkowego. W przedstawieniu odbiorcą zadania przybliżono dzieje postaci historycznych z XVII wieku: Księcia Sylwiusza Nimroda Wirtemberskiego, Abrahama von Franckenberga, Angelusa Silesiusa, Marii Kunic, Elizabeth von Senitz i innych postaci związanych z historią Krzeczyna, Księstwa Oleśnickiego i Śląska. Opowieść przedstawia ciekawy obraz nauki znanych mistyków, poetów i badaczy na tle konfliktu pomiędzy protestantami i katolikami po wojnie trzydziestoletniej. Opowieść łączy wątki gry intryg i ciemnych interesów, które doprowadzają do procesu o czary trzech kobiet. Przedstawienie grane na marionetkowej scenie pudełkowej nawiązującej do praktyki teatru barokowego, z dekoracjami malowanymi na sposób iluzyjny na kulisach i prospektach. Postaci dramatu są marionetkami typu czeskiego. Sztuka symbolicznie nawiązuje do czasów współczesnych, zarówno poprzez poruszane wątki, jak i identyfikację twórców z miejscem oraz przestrzenią.

Podczas wydarzenia zgromadzono rzeszę odbiorców, którym przybliżono historię terenu Dolnego Śląska.

Reżyseria, adaptacja | Paweł Pawlik (na motywach sztuki Wojciecha Stamma “Zmierzch”)

Charakteryzacja lalek | Joanna Cieśla

Kostiumy | Elżbieta Kwasek

Koncepcja | Dagmara Olejarz

Produkcja | Fundacja Sedlaka, Aleksandra Pitra – Kox

Strona wydarzenia | https://fundacjasedlaka.pl/jutrzenka-2023/

 Dofinansowanie | Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023. Projekt dofinansowano z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego.